Elementy te będą częścią inwestycji powstającej na terenie spółki PGE Gryfino 2050 sąsiadującą z Elektrownią Dolna Odra. Przedstawiciele konsorcjum Polimex Mostostal i GE oraz grupy PGE 14 sierpnia podpisali protokół przejęcia bloku nr 9 w Zespole Elektrowni Dolna Odra do eksploatacji. PortalGospodarkaMorska.pl dowiedział się również, że transformator blokowy jest trakcie transportu na teren budowy. Elementy dostarczane są transportem kolejowym, drogowym oraz wodnym na statkach, barkach i pontonach. Obiekt w Dolnej Odrze pod Gryfinem ma szansę stać się największą elektrownią gazową w Polsce.
– Następnie pontonem - transportem morskim do Szczecina i kolejno przeładowany na barkę i dostarczony do Dolnej Odry transportem rzecznym – wyjaśnia.
Budowa bloków gazowo – parowych przy Elektrowni Dolna Odra wchodzi w kolejny etap
Jednak 20 lipca 2023 roku spółka PGE Gryfino 2050 (PGE Gryfino), która przejęła od PGE GiEK kontrakt w Dolnej Odrze, zawarła aneks do umowy na budowę dwóch nowych bloków energetycznych. Zgodnie z zapisami aneks ustalono, że termin przekazania do eksploatacji bloków gazowo-parowych zostaje przesunięty z 11 grudnia 2023 roku na dzień nie późniejszy niż 30 kwietnia 2024 r. Tomasz Pluciński mówi, że port barkowy służy jako platforma rozładunkowa elementów gabarytowych. I realizowanych dostaw wybudowano port barkowy nad rzeką Odrą w rejonie tzw.
- Natomiast stojan generatora o wadze 453,6 ton przebył drogę z Wrocławia do Gdyni koleją poprzez dedykowany wagon typu norka.
- Jednak 20 lipca 2023 roku spółka PGE Gryfino 2050 (PGE Gryfino), która przejęła od PGE GiEK kontrakt w Dolnej Odrze, zawarła aneks do umowy na budowę dwóch nowych bloków energetycznych.
- Bloki uzyskały 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2024 r.
- Rozpoczął się transport generatorów i turbin gazowych do dwóch bloków gazowo – parowych o łącznej mocy ok. 1400 MW realizowanych przez spółkę PGE Gryfino 2050 przy Elektrowni Dolna Odra.
Z opóźnieniem, ale jest. Wreszcie ruszył duży blok gazowy w elektrowni Dolna Odra
Budowa dwóch nowoczesnych bloków gazowo-parowych w Nowym Czarnowie jest projektem strategicznym Grupy PGE realizowanym przez spółkę PGE Gryfino 2050. Bloki uzyskały 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2024 r. Dzięki zasilaniu gazem wysokometanowym, produkcja energii elektrycznej będzie realizowana w oparciu o niskoemisyjne jednostki wytwórcze, co z kolei wpłynie korzystnie na środowisko i jakość powietrza w regionie. – Na jego terenie został zmontowany dźwig kratownicowy Mammoet AK912, który posłuży do rozładunku najcięższych elementów z barki jak moduły ciśnieniowe kotła HRSG, zbiornika wody zasilającej, stojana i wirnika generatora. Ładunek dalej z portu barkowego na plac budowy transportowany jest za pomocą samojezdnej platformy transportowej SPMT – opowiada.
Polimex Mostostal S.A.
– Dzięki inwestycji, nowa elektrownia będzie największą elektrownią gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszą w Europie. Nowe bloki będą spełniały rygorystyczne normy środowiskowe dotyczące emisyjności – zapewnia. Polimex Mostostal realizuje kilka Forex krótkoterminowy system handlowy GUPPY z Triangle Breakout innych znaczących inwestycji dla grupy PGE.
– Wirnik części niskoprężnej dostarczono do Dolnej Odry barką ze Szwajcarii – mówi Pluciński dodając, że budowa części niskoprężnej jest w trakcie transportu drogą wodną z Opola do Dolnej Odry. Inwestycja, którą realizuje spółka PGE Gryfino 2050 polega na zbudowaniu dwóch nowoczesnych, wysokosprawnych i niskoemisyjnych bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 1400 MWe w Nowym Czarnowie w gminie Gryfino (woj. zachodniopomorskie). Wartość kontraktu, razem z 12-letnia umową serwisową to ok. 4,7 mld zł netto. Nową elektrownię buduje konsorcjum firm w składzie General Electric i Polimex Mostostal, które wygrały przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie bloków do eksploatacji.
Budowa bloków gazowo – parowych przy Elektrowni Dolna Odra wchodzi w kolejny etap realizacji
Wśród kluczowych elementów jest turbina gazowa z francuskiego Belfort, która do Szczecina dotrze transportem śródlądowym w sierpniu. Natomiast turbina parowa dostarczana jest w kilku elementach. To część wysokoprężna (kadłub oraz wirnik), obudowa części niskoprężnej oraz wirnik części niskoprężnej. – Budowa nowych bloków jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na moce wytwórcze w systemie energetycznym w tym regionie – mówi Tomasz Pluciński, dyrektor projektu budowy bloków gazowo-parowych dla spółki PGE Gryfino 2050. Rozpoczął się transport generatorów i turbin gazowych do dwóch bloków gazowo – parowych o łącznej mocy ok. 1400 MW realizowanych przez spółkę PGE Gryfino 2050 przy Elektrowni Dolna Odra. Potrzebne do budowy bloków elementy zostaną sprowadzone do Szczecina z kilku lokalizacji w Europie i Azji.
Dodajmy, że pompy wody zasilającej na teren inwestycji dotarły transportem drogowym z Hiszpanii. – Dotrze on z Turcji transportem morskim do Belgii, następnie przeładowany zostanie na barkę i transportem rzecznym zostaną dostarczone do Dolnej Odry – mówi dyrektor Pluciński. Trwa śródlądowy i morski transport generatorów i turbin gazowych dla PGE Gryfino 2050.
– Zaawansowanie prac nad inwestycją przekroczyło już 65 proc. Na budowie pracuje obecnie ok. 950 osób, natomiast w szczytowym okresie będzie pracować nawet 2500 ludzi – zapowiada dyrektor Pluciński. – Każdy transport podlega bardzo szczegółowej weryfikacji, opracowywany jest plan załadunku, przeładunku i Driver Group zapewnia znacznie ulepszoną drugą połowę po powolnym rozpoczęciu roku wyładunku – opowiada dyrektor. Prace na budowie przebiegają zgodnie z harmonogramem przewidującym zakończenia inwestycji w IV kwartale 2023 roku.
Trwa budowa bloku gazowo-parowego o mocy 882 MW w Elektrowni Rybnik, oddanie bloku do eksploatacji planowane jest na grudzień 2026 r. Tesla, Inc. (NASDAQ:CLA) akcje umieszczony do sukcesu w przyszłości Oprócz umowy na generalną realizację inwestycji, dotyczącej budowy bloku o wartości ok. 3 mld złotych netto, zawarta została także wieloletnia umowa serwisowa o wartości ponad 0,76 mld zł netto. Na ukończeniu jest budowa nowej jednostki w elektrociepłowni Czechnica.